ÇOCUKLAR OYUN EVLERİNİ NEDEN SEVER?

2016-05-18 00:00:00Yastık ve örtüler kullanılarak bir oyun evi yapmak… Yatağın altındaki dünyayı keşfetmek… Yıldızların altında bahçedeki çadırda uyumak… Çocuklar her türlü sığınaklara bayılırlar…

Bir oyun evi neden çocuklar için önemlidir ?

Oyun evleri çocukluk yıllarımızın vazgeçilmezidir. Hepimiz küçük bir çocukken, Huckerberry Finn kadar özgür olup bir ağaç evde yaşamayı hayal etmişizdir. Her çocuk tek başına veya arkadaşlarıyla gizli bir barınak yaratmıştır. Bu bir Kızılderili çadırındaki büyük Kızılderili lideri veya kalesindeki kral veya kraliçe, gizli adasındaki Robinson Crusoe veya çiftlik evindeki bir kovboy olabilir. Oyun evleri veya kulübelerin çocukların üzerinde çok güçlü duygusal bir etkisi vardır.

Bir oyun evinin çocuğa uygun büyüklükte olması; başarısında önemli bir rol oynar. İçindeyken çocuk, duvarları ve tavanı hissedebilmeli ve bir koza içinde olduğu hissini vermelidir. Bu güven verici duygu çocuğa annesinin kollarında olduğu bebeklik dönemini hatırlatır.

Oyun evleri, hayali oyunların teşvik edilmesinde destek sağlar. Bu, çocuğun psikolojik ve duygusal gelişimi için hayati önem taşır. Oyun evindeyken çocuk, favori kahramanlarını canlandırabilir, değişik duyguları deneyleyebilir, güçlü ve kahraman gibi hissedebilir, stres ve endişelerini dışa vurup giderebilir. Genelde yaratıcılıklarını dışa vurmalarını sağlar.

Çocuk yetişkinlerin dünyasına ait olan “ev”i alır ve onu “oyun evi” ile kendi boyutuna dönüştürür. Ebeveynlerinin günlük hayatlarını (yemek pişirmek, çocuklara bakmak vs…) canlandırarak ve taklit ederek, onların hayatlarını ele geçirirler. Oyun evlerinin çocuğun yaşına göre değişken fonksiyonları vardır. Küçük yaşlarda, çocuk sadece hazinesini gömebileceği ve anne babasından saklanabileceği gizli bir yer isteyebilir. Ama daha sonraki dönemlerde, bina inşa edebileceği gerçek bir oyun alanları isteyebilirler.

Bir bebek her zaman küçük bir ortamdadır -annesinin karnı, anne babasının kolları, bebek yatağı vs… Fakat büyüdükçe dünyanın kendisinden çok daha büyük olduğunu fark eder ve sınırların olmaması onu korkutur. Biz yetişkinler bile, büyük binalarda kendimizi savunmasız hissetme eğilimine sahibiz. Bir çocuk ulaşabileceği duvarlarla çevrili küçük bir mekânda yani kozasında olduğu zaman, kendini halen ihtiyaç duydugu güven ortamında hisseder.

Orası kendine ait bir yerdir, aynen büyüdüğünde yaşayacağı ev gibi. Küçük bir çocuk bile kendine ait, anne babadan uzakta bir yerinin olmasının yetişkin olmakla aynı şey olduğunu çok iyi bilir.

Çocuklar izin vermediği sürece anne babalar oyun evine gire-mezler. Ama çocuklar genelde anne babalarını mutlu bir şekilde davet ederler çünkü girişi kontrol etmenin mutluluğu kabul etmekten geçer. Bununla beraber, ziyaretçiler oyun evindeyken kuralları koyanın ve rolleri belirleyenin çocuk olduğunu unutmamalıdır.

Onun mekânına saygı göstererek, dokunulmazlık hakkı olduğunu ve bunu korumasının doğru ve istenilen bir şey olduğunu göstermelisiniz. Oyun evi sahibi olmanın asıl zevki, oranın hâkimi ve kralı olmaktır. Bu durum yatak odalarında olduklarından daha gerçektir. Çünkü yatak odalarının mobilyasında, duvarlarında ve mekânın büyüklüğünde anne babalarının hâkimiyeti kendini göstermektedir.

Oyun Evleri

Oyun odasını çocuğun odasında yapmak, beli bir genişlik ister. Ama üst üste ekleyerek ve çok amaçlı kullanarak farklı düzenlemeler yapılabilinir.

* Yatak biraz daha yukarı koyulabilinir, böylece yatağın altında daha fazla yer olur. Bu yer, çocuğun ayağa kalkabileceği kadar büyük olmamalıdır, aksi takdirde bir oyunevi hissi vermez. Bu ekstra yer, ebeveynler için çok pratik olmamakla birlikte, çocuk için ideal bir saklanma yeri olur. Daha rahat olması için minder veya yastık konulabilir ve çocuk değerli eşyalarını tekerlekli kutularda saklayabilir. Ayrıca, bir perde veya kumaşla ev kapatılabilinir ve böylece “bu dünyanın dışında” bir oda yaratılabilinir.

* Oyun evi yatağın üstündeki tavan arasına yapılabilinir, böylece bir ağaç eve, ve ya bir şatonun gözetleme kulesine dönüştürülebilinir. Çocuk tırmandıkça, etrafındaki objelere kıyasla yükseklik kazandığını ve ulaşılmaz olduğunu hisseder.

• Yatağın kendisi oyun evi olabilir. Kalın bir perde eklenir ve bu çocuğa sevdiği bir hikâyeyi hatırlatan şekilde yapılır ve hayalleri gerçeğe dönüşür.
Tabiî ki, oyun evi yatak dışında bir yerde de yapılabilinir. Örneğin:

* Odanın sıcak ve güven veren bir köşesinde biraz kumaş kullanarak, alanı küçülterek ve rahatlatıcı yastıklar eklenerek hazırlanmış bir oyun evi , işte size gerçek bir saklanma alanı,

* Etrafı çit ile çevrilmiş ve sadece misafir olanların girebilecekleri bir girişi olan oyun evi,

* Çocuğun altında veya üstünde oynayıp, güvenli bölgeler yaratabileceği daha bütün bir oyun
alanı ,

Her çocuğun oyun evi kendi güzel hatıralarını yaratabileceği , onu yansıtan bir mekan olmalıdır.

Arama