Nasıl Çalışıyoruz ?

Bir bebeğin/çocuğun odası nasıl olmalı?
Mümkünse gün ışığını en iyi alan, güneye bakan bir oda en ideali
Zemin kolay temizlenebilen, ahşap parke veya mantar esaslı malzemeler olabilir, üzerinde halı yerine kolay yıkanabilen kilimler kullanılabilir.Güneşli bir oda mümkün olamıyorsa, açık renkler kullanılarak odanın atmosferi sakin ve huzurlu hale getirilebilir. Sessizlik de çok önemli.

Zemin kolay temizlenebilen, ahşap parke veya mantar esaslı malzemeler olabilir, üzerinde halı yerine kolay yıkanabilen kilimler kullanılabilir.

Ana aydınlatma tavandan olmalı, odanın aydınlatma anahtarı dimmer a dönüştürülerek, ışığın kuvveti azaltılıp arttırılabilmelidir.

Tüm yüksek mobilyalar duvara sabitlenmeli, bebeğin karyolasının ya da altının değiştirildiği şifonyerin üzerine raf gibi ağır herhangi bir mobilya veya aksesuar takılmamalıdır.

Odada annenin ve ilerde bebeğin rahatlıkla kullanabileceği alanlar bırakılmalı, oda gereksiz eşya ile doldurulmamalıdır.

 

Bir bebek odası veya çocuk odası nasıl tasarlanmalı?
Bebeğin beşiği, yatağı gibi yakın çevresine onun ilgisini çekip, bakarak ve dokunarak, öğrenebileceği yumuşak  oyuncaklar, minderler yerleştirilmelidir. Görsel algılama alanı genişledikçe, duvar kağıtları, bordürler, çerçevelenmiş resimler gibi farklı unsurlarla, uyandığında sıkılmadan, merakla etrafını seyredebileceği ve seyrederken öğrenebileceği bir ortam hazırlanmalıdır.  Bebeğin farklı şekilleri, renkleri ve farklı büyüklükleri algılayabileceği, onları sınıflayabileceği çok karışık olmayan, şekillerin tekrar ettiği duvar kağıtları veya duvar figürleri , yumuşak hatlı mobilyalar ile bir ritim oluşturur ve bütün bunlar odasında , kendini güvende hissetmesini sağlar. Odası bebeğin veya çocuğun oyun oynadığı, uyuduğu ve hayaller kurduğu sığınağıdır. Odasını ne kadar benimserse, kendini o kadar güvende hisseder.

 

Bir bebek odasında veya çocuk odasında hangi malzeme tercih edilmeli?
Mobilyalarda doğal ahşap tercih edilebilir, ahşap görüntü olarak sıcak ve  üzerine sadece koruyucu olarak su bazlı vernik atıldığından malzeme olarak sağlıklıdır.  Baby art olarak lake mobilyalarımızda da, naturel ahşap mobilyalarımızda da kurşunsuz ve antialerjik boya ve vernikler kullanıyoruz.

 

Bebek mobilyası, çocuk mobilyası, tekstil ve aksesuarları alırken aileler nelere dikkat etmelidir?
Satın alınacak ürünler işlevsel ve estetik olmalı. Çok şık bir mobilyada bebeğe zarar verebilecek herhangi bir ergonomik detay atlanmamalı, çünkü bebeğinizi yatağında yalnız bıraktığınız anlar olabiliyor.  Karyoladan kendi kendine inebileceği zamana kadar, korkuluklardan sarkıp düşmemeli, şifonyer, üzerinde bebeğinizin altını rahatça değiştirebileceğiniz ölçülerde olmalı, bebek dolabı, onun minicik elbiselerine uygun tasarlanmalı, kullanılan malzemeler doğal, sağlıklı ve güvenli olmalı. Bebekler uzunca bir süre özellikle karyolalarını kemirdiklerinden ve içinde bulundukları ortamın havasını soluduklarından, kullanılan malzemelerin standartları ve kalitesi çok önemli. Sağlam, bebeğe/çocuğa zarar vermeyecek, kurşunsuz ve antialerjik boya ve cilaların kullanıldığı mobilyalar tercih edilmeli.

 

Bir bebek odasında veya çocuk odasında hangi renkler tercih edilmeli?
Mobilya rengini, ya doğal açık renk ahşap, dişbudak veya akçaağaç ya da beyaz tavsiye ediyoruz.  Çünkü odanın en renkli varlığı bebekler. Duvarda kullanılacak hakim rengin olabildiğince yumuşak renklerden oluşmasını öneriyoruz.

 

Bebek ve çocuk odasının en önemli mobilyası nedir?
En önemli mobilya karyola, ergonomisi bebekler için de çocuklar için de çok önemli .  Bebek içinde hem güvenli, hem de huzurlu ve mutlu olmalı.  Kıyafetlerinin nereye konduğu ya da altının nerede değiştiğinden çok daha önemli nerede uyuduğu.  Bebeklerin  bir süre sonra alışkanlıkları oluşuyor ve en büyük alışkanlıkları da zamanlarının büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirdiklerinden, uyudukları mekanlarda yoğunlaşıyor.

Bebek odalarında rahatlık önemli, yumuşak, gözü yormayan, insana huzur veren, görsel olarak doyururken, güvenliğiyle rahatlatan bir oda en önemlisi. 

 

Genellikle tercih edilen mobilya ve aksesuarlar hangileridir, Baby art neler öneriyor?
Çocuk odası veya genç odasına dönüşebilen modeller, en çok tercih edilenler, çünkü bu dönüşüme uygun tasarlanan mobilyalar aileyi yeni bir masrafdan kurtarırken, çocuğu alıştığı ortamda 11~13 sene yaşama  imkanı veriyor.

Baby art, bebek odalarını tasarlarken değişik modellerde büyüyen karyolalar, bol çekmeceli şifonyerler, masaya dönüşebilen alt değiştirme üniteleri ile annelere büyük kolaylıklar sağlamayı amaçlıyor.  Baby art ihtiyaç duyulduğunda çocuk odası ve genç odasına dönüşebilen mobilyalarına özel tasarımlı aksesuarlar, yatak takımları, perde ve halılarla, bebek odalarına bambaşka bir hava katıyor.Böylelikle doğumdan itibaren kullanılmaya başlanan mobilya takımı ,büyüyebilen karyolası, çok işlevli dolap ve şifonyeriyle, çocuk ve genç odasına dönüşebiliyor. Babyart mobilyada bu çok işlevli bebek karyolalarının 3 farklı modeli üretilebiliyor;ilk modelde karyola ve alt değiştirme ünitesinin birleşiminden oluşan büyüyen karyoladaki alt değiştirme ünitesi ,bir sonraki aşamada yatakdan ayrılarak bağımsız bir şifonyere , karyola da genç yatağına dönüşüyor.Diğer büyüyebilen karyola modelinde ise birbirinin içine geçebilen iki farklı strüktür, bir sonraki aşamada yatağın istenen boyutta uzamasına olanak sağlıyor. Bir diğer modelde de bebek karyolasının bir kenarı katlanarak genç yatağına dönüşüyor.Böylelikle, bebek karyolası formunda daha az yer kaplayan ama büyüdüğünde standart boyutlara ulaşabilen  çocuk karyolaları üretilebiliyor.

Baby art olarak duvarlarda duvar kağıdı ve bordür  altenatifi olarak,farklı renklerde irili ufaklı ahşap el boyama figürler kullanıyoruz.  Bazen duvarlarda kelebekler uçuşuyor, bazen de filler, kaplanlar sıralanıyor.  Aynı kompozisyonlar yatak takımlarında, perdelerde  de kullanılabiliyor.

   

Anneleri hayatlarını kurtaracak Baby art önerileri:
Tüm anneler için ama en çok da çalışan anneler için uyku çok önemli. Bebek rahat uyursa anne de rahat uyuyor.  Baby art’ın tasarladığı  katlanır bebek beşiği, katlandığında bir çantanın içinde taşınabiliyor.  7-8 ay kullanabilen ve bebeği gittiği her yerde rahat ettiren bir ürün bu beşik, bebeğin alıştığı yatağını heryere götürebilmek anne için çok önemli.

Karyolalarda korkuluk yerine file kullanmak iyi bir çözüm, Baby art bu çözümü çok sık kullanıyor. File annenin karyolaya oturmasını mümkün kılıyor.  Böylece bebeğin altı karyolada değiştirilebiliyor veya anne yanına oturabildiği bebeğini rahatça uyutabiliyor.